Kolik procent příjmu je vhodné investovat do penzijního pojištění a úrazového pojištění? Příjem rodiny je cca 22 000,- Kč, dva dospělí, jedno dítě mladší 1 rok. Měl jsem pojistku u pojišťovny AXA ale vypověděl jsem ji.
Dotazy jsou dva, rozdělme proto odpověď rovněž na dvě části. Přitom bychom se vždy měli ptát, k jakému cíli ten který produkt slouží.
Penzijní připojištění svým zamýšleným účelem míří k zajištění prostředků pro dobu, kdy už nebudeme ochotni či schopni aktivně vydělávat peníze. Svými vlastnostmi však tomuto záměru protiřečí. Na nejkratším možném pětiletém horizontu dává efektivní výnos přes 13% p.a., dlouhé investiční období vás obdaří pouhými pěti procenty za rok. Druhou nevýhodou je omezená výše vkládaných prostředků. Budete-li spořit dlouhodobě maximum, což je 500,-Kč měsíčně (vyšší vklad vzhledem k zanedbatelné daňové úlevě není efektivní), obdržíte po např. dvaceti letech cca 200 000,-Kč. Takový kapitál vám přinese měsíční rentu ve výši zhruba 1 000,-Kč, což je pro zajištění doplňku penze celkem o ničem. Jako dlouhodobý instrument je penzijní připojištění srovnatelné s výkonem dluhopisů a mělo by být tedy použito jako součást části portfolia připadající na dluhopisy. Podíl penzijního připojištění v dluhopisové složce však nemá být převažující, neboť jeho druhou nevýhodou je nemožnost volného výběru prostředků. A člověk nikdy neví, zda se nezmění původní záměry a nebude nutno výši jednotlivých částí portfolia změnit. Z výše uvedeného plyne, že nejdříve je potřeba stanovit strukturu investic v návaznosti a cíle a potřeby rodiny. Nejjednodušší způsob je zpracování prostřednictvím specializovaného software, což pro vás mohu udělat, pokud využijete kontakty na tomto webu.
Přitom dostanete odpověď i na druhou otázku, ba dokonce i na ty, které jste nevznesl: jak vysoká má být pojistná částka pro případ smrti a pro případ dlouhodobé nemoci? Tato problematika byla již v Poradně i v Článcích několikrát diskutována. V oblasti úrazového pojištění by nás měla zajímat především oblast invalidity v důsledku úrazu. Výpočet pojistné částky je poměrně jednoduchý. Podívejme se na situaci, kdyby se stal plně invalidním muž:
Vezměte běžné měsíční náklady rodiny a odečtěte od nich výši případného invalidního důchodu muže a příjem ženy. Výsledné kladné číslo vydělte 5 000 a vynásobte 1 000 000 (každý milion nese při průměrném balancovaném portfoliu cca 5 000,- měsíční renty). Vyjde-li záporné číslo, není třeba pojišťovat. U ženy je postup obdobný. Pojištění pro případ drobných úrazů nedoporučuji – za taková nevýznamná zranění obdržíte většinou to, co jste za dlouhá léta do pojišťovny sami nastrkali.
Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku